مطالب آموزشی

۸ نکته برای ارتباط بهتر پزشکان با بیماران

ارتباط بهتر پزشک و بیمار

به عنوان یک پزشک، داشتن ارتباط موثر با بیماران برای ایجاد اعتماد و اطمینان بیماران از دریافت بهترین درمان ممکن ضروری است. در اینجا به چند نکته در مورد نحوه ارتباط موثر با بیماران می پردازیم که برای مخاطبان عزیز تهران لیتمن که اکثراً از پزشکان آینده هستند بسیار مفید است.

۱) از زبان ساده استفاده کنید

اصطلاحات پزشکی می تواند برای بیماران گیج کننده، نامفهوم و حتی ترسناک باشد. از زبان ساده برای توضیح وضعیت بیمار، درمان ها و دستورها استفاده کنید.

۲) فعالانه گوش کنید

هنگام صحبت با بیماران، فعالانه به آنچه می گویند گوش دهید و با همدلی و درک پاسخ دهید. نشان دهید که به نگرانی ها و نظرات آنها اهمیت می دهید.

۳) ارائه حمایت عاطفی

بیمارانی که در مورد سلامتی خود مضطرب یا استرس دارند ممکن است به حمایت عاطفی نیاز داشته باشند. با همدلی به آنها اطمینان خاطر بدهید و نسبت به نیازهای عاطفی آنها حساس باشید.

۴) تشویق به سوال پرسیدن

بیماران خود را تشویق کنید تا سؤالات خود را بپرسند و هر گونه شک و تردیدی را که ممکن است در مورد وضعیت یا درمان خود دارند روشن کنند. این به آنها کمک می کند تا سلامت خود را بهتر درک کنند و تصمیمات آگاهانه بگیرند.

۵) احترام بگذارید

به باورهای فرهنگی، اجتماعی و مذهبی بیماران خود احترام بگذارید. این به ایجاد اعتماد و ارتباط با بیماران شما کمک می کند.

۶) صبور باشید

برخی از بیماران ممکن است به زمان بیشتری برای پردازش اطلاعات یا پرسیدن سؤال نیاز داشته باشند. صبور باشید و زمان لازم را به آنها بدهید.

۷) از تصاویر استفاده کنید

وسایل کمک بصری مانند نمودارها، تصاویر یا فیلم ها می توانند به توضیح واضح تر و موثرتر مفاهیم پزشکی کمک کنند.

۸) پیگیری کنید

پس از مشاوره، با بیماران خود پیگیری کنید تا مطمئن شوید که برنامه درمانی خود را دنبال می کنند و هر گونه نگرانی ممکن است برطرف شود. این کار به ایجاد اعتماد عمیق تر کمک می کند.

امیدواریم رعایت کردن موارد فوق به شما در مقید کردن بیمار به پیگیری روند درمان کمک کند. اگر دانشجوی پزشکی هستید مطالعه این مقاله را نیز به شما توصیه می کنیم تا یادگیری بهتری در محیط بیمارستان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *