مطالب آموزشی

۹ روش تشخیص اصالت گوشی پزشکی لیتمن

راهنمای جامع تشخیص اصالت گوشی پزشکی لیتمن

استفاده از گوشی لیتمن تقلبی ممکن است تشخیص بالینی شما را دچار خطا کند. بازار پرسود گوشی پزشکی لیتمن باعث شده بسیاری از سودجویان با فروش گوشی لیتمن تقلبی در وبسایت، تلگرام و اینستاگرام با قیمت بسیار پایین‌تر از سایر فروشگاه ها، سودهای کلانی به جیب بزنند. بنابراین دانستن فرق گوشی پزشکی لیتمن اصل و تقلبی و توانایی تشخیص اصالت گوشی پزشکی لیتمن به شما برای تهیه محصول با کیفیت و قیمت مناسب کمک بسیاری می‌کند.

گوشی لیتمن تقلبی مستر کاردیولوژی آسیب دیده

با افزایش تعداد فروشنده‌هایی که از طریق سایت‌های آمازون و eBay گوشی‌های لیتمن تقلبی (چینی و پاکستانی) را بجای گوشی لیتمن اصل به فروش می‌رسانند، شرکت ۳M (مالک برند لیتمن) برنامه گسترده‌ای برای ثبت نام توزیع‌کنندگان مجاز (Authorized Distributor) گوشی‌های پزشکی خود در سراسر غرب اروپا آغاز کرد.

تجارت گوشی‌های پزشکی لیتمن تقلبی جان بسیاری از بیماران را به خطر انداخته است و ممکن است در شرایط اورژانسی شما را در تشخیص دچار اشتباه کند. گوشی‌های لیتمن تقلبی نسبت به لیتمن اصل کیفیت سمع به مراتب پایین‌تری دارند و با این گوشی‌ها امکان شنیدن طیف کامل صداهای بدن وجود ندارد.

گوشی لیتمن اصل | لوگوی توزیع کننده مجاز لیتمن

اما فرق استتوسکوپ لیتمن اصل و تقلبی در چیست؟ تشخیص اصالت استتوسکوپ لیتمن چگونه انجام می‌شود؟

قیمت: فروشندگان گوشی‌های لیتمن تقلبی گوشی‌های خود را با قیمت بسیار پایین‌تر از میانگین قیمت بازار (۲۰ – ۳۰ درصد کمتر) ارائه می‌کنند و محدودیتی برای فروش گوشی با این قیمت ندارند. برخی هم قیمت نزدیک به میانگین بازار یا حتی بیشتر از آن (!) ارائه می‌کنند. بنابراین قیمت‌گذاری دلیلی بر اصل بودن لیتمن نیست!

گوشی لیتمن تقلبی | ارائه قیمت بسیار پایین برای جذب مشتری

میخوای گوشی پزشکی بخری؟

اگر دانشجوی پزشکی یا پزشک عمومی هستی، بیا قیمت گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک ۳ رو ببین!

فروشنده: فروشندگان بسیاری در آمازون و eBay، گوشی پزشکی لیتمن تقلبی را به جای استتوسکوپ لیتمن اصل به فروش می‌رسانند. در ایران هم افراد بسیاری در تلگرام و اینستاگرام در حال عرضه گوشی پزشکی لیتمن تقلبی با قیمت‌‌های بسیار پایین هستند. بنابراین خرید از فروشگاه‌های معتبر شما را تا حدودی از اصل بودن گوشی پزشکی لیتمن خود مطمئن می‌کند.

با توجه به اینکه نماد توزیع‌کننده مجاز شرکت ۳M به فروشگاه‌های ایرانی اعطا نمیشود، برای اطمینان به فروشنده راه‌های دیگری هم وجود دارد. داشتن نماد اعتماد الکترونیکی (enamad) وزارت صمت برای کلیه فروشندگان آنلاین کالاهای فیزیکی الزامی می‌باشد.

قبل از خرید گوشی پزشکی لیتمن، حتما از صحت نام، تلفن، نشانی دقیق فروشگاه و مجوزهای مربوطه اطمینان حاصل کنید و از کسانی که از آن فروشگاه خرید داشته‌اند در مورد کیفیت محصول و تجربه خرید از فروشگاه پرس‌وجو کنید.

شکل جعبه: جعبه به خوبی از گوشی در برابر ضربات فیزیکی محافظت می‌کند.حتما به هولوگرام لیتمن بر روی جعبه دقت کنید. اگر جعبه محصول بطور غیرطبیعی سبک باشد یا کیفیت چاپ جعبه نامطلوب باشد، حتما نسبت به اصالت گوشی پزشکی لیتمن خود تردید داشته باشید.

هولوگرام جعبه گوشی پزشکی لیتمن

مقایسه هولوگرام گوشی پزشکی لیتمن قبل و بعد از ۲۰۲۰


تفاوت طرح جعبه گوشی پزشکی کاردیولوژی ۴ اصل و تقلبی - به هاله اطراف چست‌پیس گوشی و علامت 3M در پایین سمت راست دقت کنید

به هاله اطراف چست‌پیس گوشی و علامت ۳M در پایین سمت راست دقت کنید


طرح جدید جعبه کلاسیک ۳

طرح جدید جعبه گوشی های کلاسیک ۳ لیتمن (مربوط به اواخر ۲۰۲۳)


مقایسه دو گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک ۲ اصل و تقلبی

مقایسه گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک ۲ اصل و تقلبی

 

سَری گوشی (eartips): سری‌های گوشی لیتمن اصل با راحتی کامل وارد گوش می‌شوند، کاملا با گوش fit می‌شوند و صداهای مزاحم اطراف را حذف می‌کنند. اگر سری‌های گوشی سفت، سخت و شکننده باشند احتمالا استتوسکوپ لیتمن شما تقلبی است.

لوله گوشی: لوله گوشی یکی از مهمترین معیارها برای تشخیص لیتمن اصل از تقلبی است. گوشی‌های لیتمن تقلبی دارای لوله بسیار براق و سفت و شکننده هستند درصورتیکه گوشی‌های لیتمن اصل دارای لوله انعطاف پذیر هستند و بدون آسیب خم می‌شوند. توجه کنید طول کل دستگاه گوشی پزشکی لیتمن کلاسیک ۳ ۲۷ اینچ (۶۹ سانتی‌متر) است؛ این مورد به تشخیص اصالت لیتمن بسیار کمک می‌کند.

محافظت از گوشی پزشکی با کیف مخصوص

اگر گوشی پزشکی (حتی مدل‌های غیر از لیتمن) رو داری و هنوز براش کیف نخریدی، بدون که ریسک بزرگی کردی! چون نگهداری گوشی پزشکی در جیب روپوش، درون کوله پشتی و … می‌تونه آسیب جدی به لوله گوشی وارد کنه و خطر گم شدنش رو افزایش بده! بهت توصیه میکنم همین الان یه کیف گوشی پزشکی برای خودت بخر.

نحوه قرارگیری گوشی درون جعبه: استتوسکوپ لیتمن باید به راحتی و بطور کامل درون جعبه قرار بگیرد. در گوشی لیتمن تقلبی معمولا زاویه حاده مناسب را ندارند.

زاویه هدست نمونه اصل و تقلبی

قطعه سینه ای (chestpiece): قطعه سینه ای در تشخیص لیتمن تقلبی مهمترین نقش را ایفا می‌کند. سایز کد حک شده روی چست‌پیس گوشی یک عامل تعیین کننده در تشخیص اصالت لیتمن است. در گوشی‌های تقلبی این کد بزرگتر از نمونه اصل حک شده است. chestpiece در گوشی پزشکی لیتمن اصل دارای ظاهر مناسب است و طرح لوگوی لیتمن روی دیافراگم گوشی بصورت مناسبی دیده می‌شود.

کد درج شده روی چست پیس استتوسکوپ در نمونه اصل و تقلبی

کد درج شده روی چست پیس استتوسکوپ در نمونه اصل و تقلبی

تست عدم نشتی (Patency): اگر انگشت خود را روی سری های گوشی قرار دهید و لوله‌های گوشی را به سمت هم فشار دهید می‌توانید حرکت دیافراگم را مشاهده کنید. این حرکت در استتوسکوپ لیتمن اصل دیده می‌شود و بسیاری از گوشی‌های پزشکی لیتمن تقلبی از این طریق شناسایی می‌شوند. توجه کنید برای مشاهده حرکت دیافراگم بزرگ، سوراخ روی stem گوشی به سمت دیافراگم بزرگ باشد؛ با چرخاندن چست‌پیس به میزان ۱۸۰ درجه می‌توانید بین دیافراگم بزرگ و کوچک سوییچ کنید.

قدرت سمع: قدرت سمع استتوسکوپ لیتمن تقلبی بسیار کمتر از استتوسکوپ لیتمن اصل است. برای بررسی این موضوع کافی است کیفیت سمع گوشی لیتمن خود را با گوشی لیتمن دوستان خود مقایسه کنید. توجه کنید بسیاری از گوشی‌های پزشکی تقلبی در چند ماه اول از نظر سمع تفاوت چندانی با گوشی‌های پزشکی اصل ندارند؛ اما پس از ۶ ماه علاوه بر کاهش محسوس قدرت سمع، دیافراگم و ریم اطراف آن آسیب دیده و از استتوسکوپ جدا می‌شود. ضمنا گوشی‌های پزشکی تقلبی نسبت به گوشی‌های پزشکی اصل آسیب پذیری بیشتری نسبت به ضربات فیزیکی دارند و اگر از کیف گوشی پزشکی لیتمن استفاده نکنید حتما عمر کوتاهی خواهند داشت.

نکته: اگر فکر می‌کنید کیفیت سمع گوشی پزشکی لیتمن شما پایین است، دقت کنید که موارد زیر را رعایت کرده باشید:

  • دیافراگم گوشی لیتمن قسمتی است که پوشانده شده و لوگوی لیتمن روی آن دیده می‌شود. bell قسمتی از گوشی است که کمی فرو رفته است و در وسط آن یک سوراخ دیده می‌شود. هنگام استفاده از گوشی اگر سوراخ bell باز باشد یعنی صدایی که می‌شنوید از قسمت bell دریافت میشود (صداهای با فرکانس کم). اما اگر سوراخ قسمت bell بسته باشد یعنی صدا از دیافراگم دریافت می‌شود. هنگام استفاده از گوشی با چرخاندن chestpiece میتوانید حالت سمع راه بین این دو حالت تعویض کنید. قبل از سمع به آرامی روی دیافراگم یا بل ضربه بزنید تا از تنظیم بودن گوشی خود مطمئن باشید.
  • سَری گوشی (eartips) را به درستی در گوش خود قرار دهید. نوک سری گوشی باید به سمت پل بینی (بالای بینی بین دو ابرو) قرار بگیرد چون کانال گوش کمی به سمت جلو متمایل است.
  • برای سمع گوشی را در قسمت مناسب قرار دهید تا صدای مورد نظر خود را با وضوح بالا بشنوید.

آیا رجیستر شدن در اپلیکیشن لیتمن به معنای اصالت دستگاه است؟ در این ویدیو بطور کامل توضیح دادیم که چنین موضوعی صحت ندارد.

آیا وارد کردن سریال دستگاه در سایت خدمات پس از فروش لیتمن و نمایش اطلاعات محصول به معنای اصل بودن دستگاه است؟ با یک مثال این موضوع را رد می کنیم.

وارد کردن کد روی دستگاه فیک در سایت لیتمن

همانطور که ملاحظه می فرمایید، کد درج شده روی یک دستگاه تقلبی را در سایت خدمات پس از فروش لیتمن وارد کردیم و اطلاعات دستگاه نمایش داده شده است. علت این موضوع حک کردن کد یک دستگاه اصل روی تعداد زیادی دستگاه تقلبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *